Araç Değer Kaybı nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafikte günde onlarca maddi hasarlı kaza meydana gelmektedir. İki aracın müdahil olduğu kazalarda kusur oranları önemlidir. Kazanın oluşumunda kusursuz veyahut daha az kusurlu taraf iseniz belli başlı haklarınız vardır. Bunlardan bir tanesi de araçta oluşan değer kaybı tazminat alacağıdır.

Halkımız tarafından halen tam olarak bilinmeyen araç değer kaybı, kaza sonrası talep edebileceğimiz haklarımızdan bir tanesidir. Kaza geçiren araçlar tam anlamıyla tamir edilmiş olsalar dahi aracın ikinci el piyasasında oluşan düşüşe değer kaybı denmektedir.

Değer kaybını Sigorta şirketinden talep edebilmek amacıyla bazı genel şartlar mevcuttur. Öncelikle hasar gören bölgenin daha önce hasar görmemiş ve tamir edilmemiş olması gerekir. Kusursuz taraf olmak veyahut daha az kusurlu olmakta önem arz etmektedir. Ayrıca aracın km’si de bu tarz durumlarda önem taşımaktadır.

Araç değer kayıplarının hesaplanması için güvenilir ve işini iyi yapan bir eksperden rapor alınabilmektedir. Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan sürücü ve onun sigorta şirketidir. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası devreye girecektir. Alınan rapor ile birlikte kusurlu konumda bulunan karşı taraf sürücüsünün Sigorta Şirketine başvuru yapılabilmektedir.

Araç değer kaybı tazminatında ise 2 yıllık zamanaşımı süresi vardır. Bu sebeple kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde değer kaybınız var ise talep hakkınız olduğunu unutmayınız.

Değer kaybı durumlarında işinde uzman bir hukukçuya danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

Av. Furkan DÜNDAR

av.furkandundar@yandex.com