Büronuzu Daha Güvenli Hale Getirmenin 5 Yolu

Büronuzun güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Mesai sonrası kapıyı kilitleyip iki defa kontrol etmek yeterli oluyor mu? Bu yazıda sizlere büronuzu daha güvenli hale getirmenin yollarını sunacağız.

1.Isı ve hareket duyarlı alarm sistemleri

Tüm iş yerlerinde ve konutlarda en sık rastlanılan güvenlik tehdidi hırsızlıktır. Büronuza hırsız girmesi haline mal kaybına uğrayacağınız gibi müvekkillerinize ait dosyalar, gizli kalması gerek evraklar da istenmeyen ellere ulaşabilir. Büronun pencerelerine ve giriş kapısına yerleştirilecek alarm sistemiyle, hırsızlığın kötü sonuçları engellenebilir. Hırsızlık karşıtı alarmların yanı sıra yangın halinde devreye girecek alarmlar ve yangın söndürme sistemleri ile bu felaket de önlenebilir.

2. Basılı belgeler

Bir hukuk bürosunun olmazsa olmazı haline gelen basılı belgeler, dosyalar çalınmaya veya yangın, su baskını gibi felaketlere en açık olan materyallerdir. Bu nedenle, basılı belgelerinizi şifreli ya da kilitli dolaplarda tutmaya gözen gösterirken bu dolapların yerden yüksek olmasına ve yangın söndürücü cihazlara yakın olmasına da dikkat edin.

3. Sanal belgeler

İstediğimiz an istediğimiz belgeyi bilgisayarımıza ya da telefonumuza indirmemiz büyük bir kolaylık ancak dikkatli olmamız gereken bir nokta. Tüm elektronik cihazlarınızın güçlü şifrelerle korunması bir yana, bu belgelerinizi ayrıca şifreleyebilirsiniz. Cihazlarınızın hepsinde bir virüs koruma sistemi kullanmayı ve belirli aralıklarla gerekli taramaları yapmayı unutmayın. Yüksek güvenliğe ihtiyaç duyan belgeleriniz ise bu cihazlarda bulundurmak yerine bir harici hard diske kaydedip, güvenli bir yerde mümkünse bir kasada koruyun. Özellikle telefon söz konusuysa indirdiğiniz tüm belgeleri mutlaka silin. Telefonun kolay kaybedilir olması nedeniyle içinde bulunan belgeleri yedeklemeniz ve mümkün olduğu kadar az belge indirmeniz son derece önemlidir.

4. Kablosuz bağlantılar

Günümüzde bir büronun olmazsa olmazı WİFİ olarak bilinen kablosuz internet bağlantılarıdır. Peki, bu bağlantıların ne kadar güvenli ya da koyduğumuz şifrenin aşılamayacağını mı düşünüyorsunuz? Büronuzun kablosuz bağlantılarını daha güvenli kılmak için iki farklı WİFİ bağlantısına ve farklı şifrelere sahip olmanızı öneriyoruz. Birini kendiniz ve büro çalışanlarınız kullanırken, diğeri ziyaretçilerinizin kullanabileceği ayrı bağlantı, bilgilerinizin güvenliğini artıracaktır.

5.Şifreler

Her maddede adı geçen güvenli şifre nedir? 8 ya da daha fazla karakterden oluşan, içinde büyük ve küçük harf, sayı ve “. , -“ gibi sembollerden oluşan şifreler güvenlidir. Tüm şifrelerinizin birbirinden farklı olmasına özen gösterin. Birçok sistem, şifrenizi hatırlayarak size otomatik giriş sunmaktadır. Vakit alıcı bir işlem olmasına rağmen, büronuzda kullandığınız sistemlerden mutlaka çıkış yapın ve her seferinde şifrenizi tuşlayarak girin.

Görüldüğü gibi büronuzun güvenliği katmanlar halinde kurulmaktadır. Tek bir sisteme ya da şifreye bağlı olması mümkün değildir. Alacağınız önlemler ilk seferde biraz masraflı ve zaman alıcı gibi olsa da, kazancınız kaybınızdan büyük olacaktır.