Hukuki Analiz

Her hukukçunun aklının bir köşesine kazınmış, hukuka giriş dersinin temel taşı olan bir kural “Her olay somut olayın koşullarına göre değerlendirilir.” Yani, bir olayın temel unsurları aynı olsa bile alınan sonuçlar farklı olabilir. Nasıl mı? Farz edelim ki, deniz seviyesinde bir deney yapıyorsunuz ve ertesi gün deniz seviyesinden yüksek bir noktada aynı malzemeleri kullanarak aynı deneyi gerçekleştiriyorsunuz. Aynı sonuçları beklerken ve iki farklı sonuçla karşılaşıyorsunuz. Gözle görülmeyen, ince bir unsuru gözden kaçırmış olabilir misiniz? Basınç gibi.

Davalarınızı ele alırken, her ne kadar aynı unsurları taşıyan önceki davalarınızdan yola çıksanız da basınç gibi gözden kaçırabileceğiniz unsurlar olabilir. Örneğin, davalının medeni durumu ya da olayın yaz ayında gerçekleşmesi davanızın gidişatını beklemediğiniz şekilde değiştirebilir. Peki, bu bağımsız değişkenleri kullanarak hukuki analiz yapabilir miyiz? TurkLex® bu sorunuza olumlu bir yanıt veriyor.

Türkiye’de ve Avrupa’da hukuki analiz servisi sağlayan tek ürün olan TurkLex®, yapay zekâ kullanarak, önceki davalarda alınan sonuçları analiz ediyor ve elinizdeki davanın nasıl sonuçlanabileceğine dair bilgi veriyor. Bu bilgiler ise, kullanıcının kendi somut olayının koşullarına göre şekillendirilebiliyor. Böylece, davadan alınabilecek sonuçlar, bunun kaynakları kolayca ortaya konuluyor ve avukatlar bu bilgilerin ışığında davalarına yön verme şansını elde ediyor. Tek yapmanız gereken istediğiniz belgeyi Bilgeç’e yüklemek ve çıkan analizleri incelemek. Endişelenmeyin, dosyalarınızın güvenliğine en az sizin kadar önem veriyoruz. Bilgeç’e yüklediğiniz belgeler herhangi bir sistemde saklanmaz ve başka kullanıcıların erişimine açılmaz. Hukuki analizi yapılan belgeler otomatik olarak sistemden silinir. Alternatif olarak, anahtar kelimenizi Hukuki Analiz Modülü’nde sorgulayarak dava sonuç analizi, tazminat analizi, ceza analizi olarak üç farklı alanda analiz elde edebilirsiniz.

Diyelim ki; UYAP sorgulaması sonucu, hakkında açılan karşılıksız çek davası ile karşılaşan bir kişi profesyonel fikrinizi almak için size danıştı ve davasını nasıl sonuçlanabileceğini öğrenmek istiyor. Bu noktada, mahkeme dava dosyasını Bilgeç’e yükleyerek, önceki davalarda alınan kararların istatistiğine ulaşıp güçlü bir analiz yapabilirsiniz ya da olan karşılıksız çek terimini Hukuki Analiz Modülü’nde sorgulayabilirsiniz.

Şimdi, karşılıksız çek anahtar kelimemizle yaptığımız analizleri ayrıntılı olarak inceleyelim. Öncelikle, dava sonuç analizi kapsamında, anahtar kelime ile ilgili olan kanun maddelerine ve alınan kararlara göre düzenlenen bir tabloyla ve alınan kararları gösteren genel bir pasta dilimi grafiği ile karşılaşıyoruz. Örneğin; 2004-170 kanun maddesine dayanan davalardan 3 tanesinin geri gönderme ile sonuçlandığını bu tablodan okuyabiliyor, alınan kararların sadece % 8.49’unun geri gönderme ile sonuçlandığını görebiliyoruz.

İkinci seçenekle tazminat miktarlarının analizine ulaşıyor; üçüncü seçenekle ise ceza analizi yaparak, karşılıksız çek davalarında verilen hapis cezalarının ve maddi cezaların analizine ulaşabiliyoruz. Bu tablolarda, verilen kararların tarihine, esas karar numaralarına ve verilen cezaların miktarlarına ya da sürelerini görüp, çıkan dosyaları inceleyebiliyoruz.

Bu şekilde yapılan hukuk analizlerin, iş hayatınızı ne kadar kolaylaştıracağını düşünebiliyor musunuz? Bir dava dosyası sorgulama sonucu kapınızı çalan müvekkilinize verdiğiniz bu bilimsel değerler, avukat müvekkil arasındaki güven duygusunu perçinleyecek ve taraflara gerçekçi sonuçlar sunacak ve ulaştığınız bu kaynaklar davanızı güçlendirecektir. Unutmayın, ayrıntılı bir analiz başarıya giden yolunuzdur.