Yargıtay Kararları

Bir sonraki davanız için Yargıtay kararları ararken ne kadar zaman harcayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Ya da içtihatları hızla incelerken gözden kaçıracağınız noktalar sizi endişelendiriyor mu?

İnternette bir ürün incelerken uyguladığınız filtreler nasıl sizi istediğiniz ürüne yaklaştırıyor ve seçenekler sunuyorsa, Turklex® de aynı anlayışla sizi aradığınız emsal kararlara yaklaştırıyor. Örneğin; bir telefon alacağınızda aradığınız telefonun markasını, ekran boyutunu, hafızasını ve fiyat aralığını arama motoruna yazarak inceleyeceğimiz ürünleri belirleyebiliyoruz. Bu niteliklerde bir Yargıtay kararı arama motoru neden olmasın?

Size davalarınızda ve akademik araştırmalarınızda yardımcı olacak yeni nesil bir mevzuat arama motoru sunuyoruz. Aradığınız Yargıtay emsal kararlarına ince bir filtreleme dokunuşuyla ulaşabilir, yapay zekâ kullanan bu içtihat bankası sayesinde daha isabetli sonuçlara ulaşıp davalarınıza hazırlanma aşamasında hız kazanabilirsiniz.

Emsal dosya sorgulama alanında Turklex ne katıyor?

Yapay zekâ kullanan bu içtihat bankası aradığınız emsal kararları hukuki kategorilere ve hukuk dairelerine indirmekle kalmayıp; aradığınız kelime üzerinden eş anlamlı ve yan anlamlı terimleri de size sunarak, mevzuatta yapacağınız aramaları derinleştiriyor. Pasta dilimi uygulaması, var olan anahtar kelimeleri ilgili yan terimler ve alt terimler olarak sınıflandırıp ihtiyacınız olan içtihat kararına ulaşma süresini kısaltıp, sizin dava üzerinde çalışma sürenizi uzatıyor. Bunun yanı sıra, Turklex® arama yaptığınız kelimenin kavramsal önerilerini ve alternatiflerini size sunuyor. Hukuk terminolojisi güncelleştirme çalışmalarıyla kullanımdan kalkan ancak eski tarihli emsal Yargıtay kararlarında geçen Osmanlıca hukuk terimlerine de önerilen kavramların içinde yer alıyor. Özellikle, güncelleştirilmiş kanunlarla eğitim alan yeni avukatlara faydalı olacak bu nitelik, diğer karar arama yazılımlarında bulunmuyor.

Diğer yazılımlarda bulunmayan bu nitelikleri, Turklex®’te ecrimisil terimini sorgulayarak inceleyelim.

Karar arama motoruna ecrimisil yazdığımızda, arama sonuçları mevzuat, içtihat ve literatür kapsamlarında sınıflandırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Biz, emsal kararlarımızı ararken içtihat kapsamı altında Yargıtay kararı sorgulamamıza devam edeceğiz. Hiçbir filtreleme yapmadan 10424 tane kararın bulunduğu bir içtihat deryasıyla karşılaşıyoruz. Arama motorunda içtihatları tararken sol köşede çıkan filtreleme seçenekleri bizi aradığımız Yargıtay kararlarına bir adım daha yaklaştırıyor. Filtreleri kullanarak, aramamızı farklı şekillerde daraltabiliyor ve sınıflandırabiliyoruz. Örneğimizde, karar aramamızı Borçlar Hukuku ile sınırlayarak, temyize gönderilmiş dosya sayısını 711’e indirdik, peki bu yeterli mi? Bu noktada, Turklex® diğer yazılımların aksine pasta dilimi uygulaması ile sonuçları anahtar kelimelerle tekrar daraltma imkânı sunuyor. Örneğimizde, pasta dilimi grafiğindeki düzeltme ihbarnamesi anahtar kelimesini seçerek anahtar kelime sayısı sınırlanıyor ve aradığımız Yargıtay kararlarına ulaşıyoruz. Bu örnekte seçilen anahtar kelime ile ulaştığımız emsal dosya sayısı 1 Yargıtay kararına iniyor. Örnekte görüldüğü gibi Turklex®, aradığınız içtihadı çeşitli süzgeçlerden geçirerek, 10424 dosyadan 1 isabetli dosyaya indiriyor.

Turklex®, zamanla yarıştığımız bu dönemde etkili ve hızlı bir içtihat bankası sunarak, Yargıtay kararı arama süresini en aza indiriyor. Bu sayede, dava üzerinde çalışmaya daha fazla zaman ayırabilen avukatların başarı oranını artırıyor. İsabetli sonuçlara hızlı bir biçimde çalışabilen avukat ise, hukuku topluma daha hızlı ulaştırabiliyor.